Tibetska léčebná relaxace Kum Nye

Matthias Steurich -Cesta ke smysluplnému životu

2. dubna 2016 v 19:09 |  Knihy
V roce 2014 vyšla poprvé v českém překladu kniha Matthiase Steuricha "Cesta ke smysluplnému životu".


Anotace: "Buď uvolněný, a pak to uděláš správně. Dělej to správně, pak budeš uvolněný. Zůstaň uvolněný, a pak budeš jednat správně..."
Ukázka:

Kum Nye neučí strnulé koncentraci, v níž je mysl více či méně násilně zaměřena na určitý objekt a držena pod tlakem vyloučení všech ostatních smyslových vjemů. Mnohem spíše usiluje o způsob "volné koncentrace", při níž jsou všechny smysly otevřené a jsou mezi sebou v rovnováze. Je to pokus plně se oddat současné situaci a procítit ji tak intenzivně, jak je to jen možné. Intenzivně však nutně neznamená, že jde o velmi silné prožitky. Schopnost vnímat subtilněji a v bohatství nuancí je pro rozvoj mysli většinou prospěšnější než neobyčejná záplava podnětů. Jemné odstíny smyslů se však dají vnímat jen tehdy, když naše smysly zcela jemně "hladí" smyslové objekty.
Tato jemná zaostřenost všech smyslů přichází ke svému vyjádření v šestém gestu pozice vsedě. Ústa jsou malinko pootevřená, špička jazyka je lehce zaměřená vzhůru a sotva znatelně se dotýká horních řezáků nebo patra za horními řezáky. Špička jazyka zaměřená vzhůru vyjadřuje "zaostřenost" všech smyslů. Něžnost doteku odpovídá jemné intenzitě kontaktu mezi smyslovými orgány a smyslovými objekty, v níž se oddělení subjektu a objektu smísí v jediném poli pocitů...
(str. 68)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama